WIG20 zawrócił. KGHM znów w dół czyli dzień po Expose

Dzień po expose na GPW było mniej politycznych emocji niż wczoraj. WIG20 zawrócił, choć nadal utrzymuje się powyżej 2000 pkt. KGHM oddał natomiast nieco wczorajszych zysków.

Czwartkową sesję warszawska giełda zaczęła od wzrostów, których jednak nie udało się utrzymać do końca. WIG20 zniżkował o 0,70% przerywając tym samym krótką, bo jedynie dwudniową wzrostową passę i zatrzymując się na poziomie 2009,73 pkt. Indeksy mniejszych spółek – mWIG40 (0,40%) i sWIG80 (0,03%) – przybrały kolor zielony, natomiast indeks szerokiego rynku WIG cofnął się o 0,34%. Obroty przekroczyły dziś pół miliarda złotych.

W WIG20 wyróżniały się dziś dwie spółki energetyczne, które w tym tygodniu opublikowały wyniki finansowe – Energa (2,39%) oraz Enea (1,69%). Wzrost powyżej 1,5% odnotowała również Bogdanka (1,61%).

W spadkowej części głównego indeksu najgorzej radzili sobie państwowi potentaci – KGHM (-2,04%), PGE (-2,14%) i PGNiG (-2,85%). Nad miedziowym gigantem wciąż wisi kwestia likwidacji podatku od kopalin. – „Nie ma jeszcze decyzji czy podatek będzie wygaszany, czy zostanie zlikwidowany i czy zrobimy to już teraz, czy w przyszłym roku” – oświadczył wczoraj po zakończeniu sesji minister skarbu Dawid Jackiewicz. Z kolei potentat gazowy odlicza dni do zaplanowanej na 24 listopada manifestacji związkowców.

Na szerokim rynku wyróżniała się spółka DTP(6,78%), której akcje solidnie drożały po tym, jak w „Pulsie Biznesu” ukazała się informacja o zaawansowanych rozmowach z Portfolio Recovery Associetes w sprawie przejęcia polskiej spółki. Solidnie rosły też Trakcja (4,29%) Rank Progress (5,88%), choć jeszcze przed południem można było zaliczyć tę ostatnią spółkę do grona „przegranych”. Wśród spółek zniżkujących wymienić można natomiast Kernel (-4,76%).

Na zachodnich parkietach dominują dziś wzrosty. Około 1% zyskują główne indeksy w Londynie, Frankfurcie i Madrycie, zaś francuski CAC40 walczy o utrzymanie nad kreską.