Szef KFP chce jak najszybciej przeprowadzić przez Sejm ustawę o podatku bankowym

0b640e43d7df55-645-447-3-7-1496-1038Szef Komisji Finansów Publicznych Wojciech Jasiński chce jak najszybciej przeprowadzić przez prace sejmowe ustawę o podatku bankowym.

„Jeśli chodzi o ustawę o podatku bankowym to chcielibyśmy zrobić to szybko, aby mogła wejść jak najszybciej w życie. Priorytetem jest budżet, ale może uda się procedować jeszcze przed budżetem” – powiedział dziennikarzom.

W propozycjach programowych PiS prezentowany był podatek bankowy od sumy aktywów w wysokości 0,39 proc. Zakładany dochód dla budżetu to w tym wypadku 5 mld zł rocznie. Inna propozycja to podatek od transakcji finansowych, ze stawką na poziomie 0,14 proc. podstawy dla instrumentów finansowych i 0,07 proc. dla instrumentów pochodnych. Zakładany dochód budżetowy to blisko 1,7 mld zł w pierwszym roku obowiązywania.

Jasiński był już szefem komisji finansów w Sejmie V kadencji, zanim został ministrem skarbu. W ubiegłej kadencji przewodniczył komisji gospodarki. Komisja jednogłośnie wybrała też siedmiu zastępców przewodniczącego. Zostali nimi: Gabriela Masłowska, Wiesław Janczyk i Jerzy Żyżyński (wszyscy PiS), Krystyna Skowrońska i Janusz Cichoń (oboje z PO), Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna), Rafał Wójcikowski (Kukiz’15)