Irlandia: bankierzy trafią do więzienia!

46c540b2fa055f-645-357-0-0-2121-1177Sąd w Irlandii skazał w piątek na kary więzienia trzech byłych pracowników banku Anglo Irish, obwinianego za przyczynienie się do kryzysu finansowego w kraju. Za kraty trafią jako pierwsi przedstawiciele sektora bankowego od początku kryzysu w 2008 roku.

Dubliński sąd uznał trzech eksbankierów za winnych zmowy w celu ukrycia rachunków bankowych powiązanych ze szwagrem byłego szefa Anglo Irish Banku, Seana Fitzpatricka, oraz zmowy w celu oszukania urzędu podatkowego.

Były dyrektor ds. operacyjnych Tiarnan O’Mahoney został skazany na trzy lata więzienia, były sekretarz spółki Bernard Daly na dwa lata, a była asystentka menedżera Aoife Maguire – na półtora roku.

Zdaniem sędziego wszystko wskazuje na to, że oskarżonymi kierowała lojalność wobec przełożonych oraz że nie wzbogacili się na swych nieuczciwych praktykach. Jednocześnie sędzia zaznaczył, że dopuścili się oni „znaczącego i umyślnego oszustwa”.

Po raz pierwszy od wybuchu kryzysu finansowego w Irlandii do więzienia trafią przedstawiciele branży bankowej, oskarżanej o wydatne przyczynienie się do zapaści gospodarczej kraju.

W kwietniu ub. roku dwaj wysocy rangą bankowcy zostali skazani za udzielanie nielegalnych pożyczek i niezgodne z prawem pomaganie inwestorom, jednak sąd nie pozbawił ich wolności, argumentując, że do nielegalnych działań zostali nakłonieni przez zatrudniający ich bank.

W 2008 r. Irlandia popadła w finansowe kłopoty jako drugi po Grecji kraj strefy euro. Wyspę doprowadziło na skraj bankructwa zadłużenie prywatnych gospodarstw domowych, czemu sprzyjały kredyty, w tym budowlane, rozdawane lekkomyślnie przez banki w okresie boomu gospodarczego.

Gdy bańka na rynku nieruchomości pękła, rząd musiał zagwarantować wypłatę depozytów ludności, żeby uniknąć upadku instytucji kredytowych. Na ratowanie samego Anglo Irish Banku państwo wyasygnowało prawie 30 mld euro.

Pogrążona w trudnej sytuacji finansowej Irlandia w 2010 r. uzyskała od UE i MFW trzyletni pakiet pomocowy w wysokości 85 mld euro. Pod koniec 2013 r. kraj oficjalnie wyszedł z programu