Akcje TVN do końca roku mają być wycofane z giełdy

Do końca roku planowane jest wycofanie akcji TVN z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – podała spółka we wtorek. Decyzję o opuszczeniu przez TVN warszawskiego parkietu podjął jego nowy amerykański właściciel Scripps Networks Interactive (SNI).

Prezes grupy TVN Markus Tellenbach poinformował podczas wtorkowej konferencji, że TVN poprawił wyniki finansowe w stosunku do ubiegłego roku. Jak mówił, kierownictwo spółki „z optymizmem rozpoczyna drugą połowę roku, ponieważ poziom zamówień na lipiec i sierpień wskazuje na przyspieszenie wzrostu rynku, co TVN wykorzysta dzięki jesiennej ofercie programowej, wprowadzając nowe programy i seriale”. Nowa ramówka ma być zaprezentowana jeszcze tym tygodniu.

Przychody TVN wzrosły w II kwartale br. o 2,7 proc. do 445 mln zł, co przełożyło się na wzrost przychodów w pierwszym półroczu tego roku o 3,1 proc. do 808 mln zł – poinformował prezes grupy TVN. Poprawa wyników finansowych była możliwa dzięki m.in. wzrostowi sprzedaży reklam telewizyjnych, przychodów ze sponsoringu i wyższych opłat abonamentowych.

Spadła – o 0,7 pkt. proc. rok do roku – oglądalność głównego kanału, natomiast więcej widzów ogląda kanały tematyczne, głownie TVN7, TTV oraz TVN24. Całościowy udział TVN w oglądalności zwiększył się o 0,2 proc, do poziomu 22,1 proc.

Zakup 52,7 proc. udziałów w TVN przez Scripps Networks Interactive sfinalizowano 1 lipca. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Scripps Networks Interactive ogłosił wezwanie do sprzedaży pozostałych akcji TVN po cenie 20 zł za akcję.

W marcu br. Grupa ITI i Grupa Canal+ zawarły umowę sprzedaży większościowego pakietu udziałów w TVN z brytyjską spółką Southbank Media, należącą do amerykańskiej firmy Scripps Networks Interactive.

W czerwcu Scripps Networks poinformował, że chce skupić wszystkie akcje TVN i wycofać spółkę z warszawskiej giełdy. „Osiągnięcie 100 proc. własności pozwoli Scripps Networks Interactive w pełni zrealizować strategiczne i finansowe korzyści wynikające z przejęcia TVN” – argumentował prezes SNI Kenneth W. Lowe.

TVN powstała w 1995 r., działalność nadawczą rozpoczęła w październiku 1997 r. W 2004 r., TVN została przekształcona w spółkę akcyjną, jest notowana na warszawskiej giełdzie od grudnia 2004 r.